Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

Depremden Etkilenen Çocuklar İçin Uygulamalı Kültür Sanat Çalışmaları Atölyesi

6 - 7 Temmuz 2023
Dr. Udo Bär

CultureCIVIC: Kapasite Geliştirme Programı kapsamında Goethe-Institut İstanbul Kütüphanesi ortaklığıyla "Depremden Etkilenen Çocuklar İçin Uygulamalı Kültür Sanat Çalışmaları Atölyesi" 6 - 7 Temmuz tarihlerinde Goethe-Intitut İstanbul'un Galatasaray'daki merkezinde yer alan kütüphanede fiziki ve çevrim içi katılımla gerçekleştirildi. Deprem sonrası Hatay'daki çocuklar ve gençler için sanat ve kültür çalışmaları sunan aktivistler, sanatçılar ve sosyal çalışanlar için pratik bilgiler ve alıştırmalar içeren atölyenin yürütücülügünü pedogog, travma terapisti, yazar ve yayıncı Dr. Udo Bär üstlendi.

Atölyede temel olarak kültür yürütücülerinin çocuklarla ilişkisini sanat ve kültür yoluyla güçlendirmek amaçlandı. Atölye boyunca deprem sonrasında Hatay’da çalışmalar yapan 17 Mavi Kuş Dayanışması gönüllüsünün deneyimleri ve pratik örnekler üzerinden, katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Yaratıcı eylemlere liderlik etme, farklı koşullarla ve krizlerle başa çıkma, ailelerle iletişim ve yaratıcı eylemlerde kullanılabilecek yöntemler tartışıldı. Ayrıca katılımcıların öz bakımları ve kendi travma ve stresleriyle nasıl başa çıkabilecekleri üzerine pratik bilgiler verildi.

Atölyenin ilk gününde travma nedir, travma deneyimi hangi doğrudan tepkileri doğurur, travmatik deneyimlerin ne türden kalıcı sonuçları vardır, depremlerde travmaların kendine has özellikleri nedir, cocukların ve gençlerin neye ihtiyacı vardır, oyun oynamak işe yarar mı, yaratıcı faaliyetler nasıl kullanılabilir, etkilenen çocukların deprem sonrasında nelere ihtiyacı var, cocuklara ve gençlere yardımcı olacak kişilerin ihtiyaçları nelerdir gibi konuların üzerinden tartışmalar yürütüldü.

Atölyede toplam sekiz yaratıcı etkinlik tantıldı. Katılımcılar bu etkinlikleri uyguladıktan sonra deneyimlerini ve sorularını eğitmen ile paylaşma fırsatı buldular. Her yaratıcı etkinliğin çocukların ihtiyacı olan anlayışı, ifade alanını, güveni, karşılasmayı, faydalı olma deneyimini, dayanağı, yeniden toparlanmayı nasıl sağladığını birlikte yorumladılar.

Bu sayfa 20 Şubat 2024 tarihinde yayına alındı.

CultureCIVIC Öğrenme Alanı’na giriş yapmak için
üye olmak gerekiyor!

E-posta adresinizi yazarak Öğrenme Alanı kaydınızı hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Lütfen tüm alanları doldurunuz.

Lütfen e-posta adresinizi kontrol ediniz.

Yazdığınız şifreler aynı değil, lütfen yeniden deneyin.

Şifreniz en az 6 karakter olmalı.

Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.

Bu e-posta adresiyle daha önce kayıt olunmuş, giriş yap.

Kullanıcı oluşturulamadı.

Lütfen gizlilik politikamızı onaylayınız.

Goethe-Institut Istanbul iştiraki CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından, Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma Metni’ni okumuş ve bilgilendirilmiş olarak; rızamı geri çekene kadar, kişisel verilerimin iletişim ve pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; sunulan hizmetlerin beğenilerime, ilgi alanlarıma ve kullanım alışkanlıklarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini, yukarıda belirtilen iletişim bilgilerime etkinlik, davet, promosyon, tanıtım, kampanya içerikli e-mail vb. ticari elektronik ileti gönderilmesini, kişisel verilerimin bu amaçlarla kullanılmasını, yurtiçinde ve uygun güvenlik önlemleri ile yurtdışında işlenmesini ve saklanmasını ve CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı’nın tarafıma gönderim sağlaması ve yukarıda bahsi geçen faaliyetleri gerçekleştirebilmesi için hizmet aldığı ve işbirliği yaptığı üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.

ZATEN ÜYEYİM, GİRİŞ YAP